Co je to SMS jízdenka?

Mnozí z vás ji jistě dobře znají. Již několik let poskytuje Dopravní podnik Hlavního města Prahy a další dopravní podniky ve větších městech České a Slovenské republiky zajímavou službu. Tu podpořili všichni mobilní operátoři, kteří operují na území Česka a Slovenska. Jedná se o poskytování jízdenek elektronickou cestou pro všechny dopravní prostředky v rámci Pražské integrované dopravy a některých dalších regionálních dopravních subjektů.
metro v texasu

Nové typy jízdenek (nejen) v Praze

Tato jízdenka v našem hlavním městě se vztahuje pouze pro území města Prahy, označené jako pásmo P. Neplatí tedy v autobusových linkách označených jako příměstské, což jsou všechny spoje 301 – 499 a také 601 – 671).  Tato jízdenka se nevztahuje také na tarifní pásma 0 – 7 a B.
K vytvoření jízdenky je třeba zajistit službu Premium SMS, jízdenku je možné koupit prakticky kdekoliv a v kteroukoli denní i noční hodinu.  Aktuální cena jízdenky se řídí sazebníkem PID a v současné době (rok 2018) vychází na půldruhé hodiny za 32 korun, na půl hodiny za 24 korun, a na celý den za 110 korun.
papírový kupón

Pravidla pro používání mobilních jízdenek

Každý cestující se SMS jízdenkou vstupuje do vozidel (případně do prostoru metra a lanovky na Petřín) MHD s již potvrzenou (přijatou) jízdenkou ve svém mobilním telefonu. Daňový doklad lze nalézt v záložce „Tisk daňového dokladu“.
Pro uživatele operačního systému Android byla vytvořena speciální aplikace SMS Jízdenka, která je zdarma ke stažení v rozhraní Google Play. Je zde také k dispozici databáze všech měst, kde lze tyto specifické jízdenky využít. Program umožňuje upozornit uživatele o vypršení platnosti jízdenky a vede statistiku všech jízdenek i s přehledem, kolik za tyto jízdenky celkem zaplatil.
schody do metra

Do projektu se zapojila řada českých a slovenských měst

Aktuálně lze SMS jízdenku pořídit i v telefonech s dual-sim a do systému se aktivně zapojilo již 19 českých a slovenských měst, např. Žilina, Prešov, Bratislava, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice, Olomouc, Zlín a další.