Konopí jako užitková rostlina na mnoho způsobů

Lidé od nepaměti vždy pěstovali rostliny, které jim byly k užitku. Ať už po technické stránce k výrobě oděvů, k jídlu anebo k rekreaci a k různým nevšedním zážitkům. Pokud jde o konopí, tak to se řadí k rostlinám, které spadají snad do všech možných užitkových kategorií.

rostlinka

V Evropě a potažmo České republice se konopí pěstovalo již dávno, a to především k technickým účelům pro výrobu oděvů, lan či pytlů. Jednalo se o hojně využívané textilní rostliny. Se zákazem pěstování konopí kvůli jeho halucinogenním účinkům došlo k úplnému útlumu pěstování. V současné době však můžeme na tuto velice užitečnou rostlinu znovu narazit a to díky tomu, že byly vyšlechtěny odrůdy takzvaného technického konopí, které má tak nízký obsah THC, že je možné jej bez postihu pěstovat.

Nicméně i zdravotní účinky konopí jsou velice ceněné. Ze semen se lisuje olej bohatý na vitamíny A, D a E a na nenasycené mastné kyseliny, který se využívá k mnoha zdravotním účelům a je ceněný díky svým jednoznačně pozitivním a prokázaným účinkům na zlepšení lidského zdraví.

konopná rostilna

Přirozeně lze na trhu sehnat i kultivary pěstované pro jejich rekreační účinky a semena konopí obsahujícího zvýšené množství halucinogenních látek lze pohodlně zakoupit jak v kamenných či v elektronických obchodech. Především samičí rostliny jsou následně využívány k výrobě marihuany a hašiše. Nicméně každý uživatel, a především pěstitel těchto halucinogenních drog by měl být na pozoru, neboť pěstování malého množství této drogy je považováno za přestupek a pěstování a distribuce většího množství drogy je trestným činem. Každý pěstitel těchto drog by si měl proto velice dobře rozmyslet, zda jsou účinky na jeho zdraví a mysl natolik výjimečné, že je ochoten kvůli nim riskovat střet se zákonem. Mnoho stávajících malopěstitelů rekreačního konopí s nadějí vyhlíží jeho legalizaci v blízké budoucnosti, ovšem je otázkou, zda k něčemu podobnému vůbec dojde.