LED zářivky mohou nahradit stávající zářivková svítidla


S prvními polovodiči se lidé setkali již v první polovině minulého století a první dioda, emitující světelné záření, byla vyrobena na počátku 60. let. Od té doby uplynulo již více než padesát let a běžný spotřebitel již může zakoupit vymoženosti, které byly ještě před pár desítkami let jen pouhou fikcí futurologů. Diody se dnes objevují takřka všude, montujeme je v podobě žárovek do osvědčených objímek, mohou být ve formě panelů, pásků či reflektorů a tvoří většinu osvětlovacích těles v domácnostech.

interiéry

Neměli bychom však zapomínat na jedno z nejčastěji využívaných velkoplošných svítidel, a tím je zářivka. Klasické zářivkové trubice plněné inertním plynem a s elektronickým předřadníkem mají stále platné místo na poli osvětlovací techniky, lze je však nahradit i LED diodovými zářivkami . Uvnitř trubic ale není plyn, nýbrž bílé diody, které napájí integrovaný zdroj stejnosměrného proudu.

Proč je o ně na trhu zájem

  • Rychlý náběh – po zapnutí vypínače nebo sepnutím pohybového čidla okamžitě nabíhají na plný výkon.
  • Neblikají – princip tvorby světelného záření není založen na indukčním předřadníku jako u klasických starých zářivek.
  • Žádné další obvody – k jejich instalaci nepotřebujete přídavné zdroje napájení a pomocné obvody, zapojují se přímo do sítě střídavého proudu 230 V.
  • Extrémně dlouhá životnost – jedna z nejvýznamnějších vlastností, současné typy mají životnost deklarovanou desítkami tisíc hodin provozu, výjimkou nejsou ani zářivky, které mohou být provozovány až sto tisíc hodin.
  • Hmotnost – velmi nízká hmotnost umožňuje snadnou instalaci i jedné osobě, nosníky mohou mít nižší nosnost a mohou být vyrobeny z plastu.
  • Žádné toxické chemikálie – jde o elektroniku bez výskytu jedovatého olova, rtuti, kadmia a dalších toxických kovů.

budova

  • Žádné sklo – při poškození se nerozbijí na tisíce skleněných úlomků, jsou vyrobeny z plastu, který jen při silném nárazu praskne.
  • Minimum tepelného záření – nevydávají téměř žádné teplo, zahřívá se pouze napájecí zdroj (transformátor), a to velice minimálně.
  • Pestrá plejáda barev – vyrábí se mnoha barevných odstínech, dominují různé odstíny bílého světla, ovšem zakoupíte i barevně svítící trubice.