Jak si užít běhání.

Ať už někdo uběhne maraton nebo s během teprve začíná, tyto fáze na počátku všech běžců si pamatuje každý. Po prvních pár kilometrech nesnesitelné píchání na boku, nemůžete popadnout dech, nohy jak z kamene a sotva jste schopni s nimi hýbat. Za žádnou cenu si neumíte představit, že byste mohli někdy být schopni uběhnout delší vzdálenost. Možné to ale samozřejmě je. Zvládne to každý, jen to chce trochu vytrvalosti.
kvalitní obuv
Prozradím vám několik tipů, jak se v běhání zlepšit. Za samozřejmost určitě považuji to, abyste se cítili dobře, dodržovali správný pitný režim a pořídili si kvalitní běžecké boty.
Ačkoliv se to může zdát nemožné, proto abyste si běh začali více užívat, doporučuji běhat delší vzdálenosti. Naše tělo ukládá glukózu, jednoduše řečeno cukry, které se začínají spalovat prvních 20-30 minut našeho běhu. Glukóza je tedy využita jako zdroj energie. A při spalování těchto cukrů na začátku naší aktivity se necítíme úplně dobře. V druhé fázi, právě po zhruba půlhodině běhu, se naše tělo přepne a jako zdroj energie začne využívat tuky, čímž dochází ke spalování. Právě v této chvíli se začneme při běhu cítit mnohem lépe. Dech se ustálí a vy máte pocit, že byste najednou uběhli jakoukoliv vzdálenost. Takže pokud jste vždy běhali pouze kratší trasy 3, 4 nebo 5 km, nikdy jste vlastně nemohli zažít tento pocit jakési euforie. Přesto, že se stále jedná o fyzickou aktivitu, a i to se počítá. Čím pravidelněji budete běhat, tím rychleji se tělo naučí přepínat mezi těmito fázemi a tím si budete běh více užívat.
vytrvalostní běžec
Stejně důležité jako vzdálenost, kterou běháte je i již zmíněná pravidelnost. Pokud mezi jednotlivými tréninky máte několikadenní pauzy, je to vždy, jako byste začínali víceméně od začátku. Vaše tělo si musí opět zvykat.
Pakliže se chystáte na některý z větších závodů, jistě jste si všimli, že při registraci si určujete čas, za který plánujete závod dokončit. Je důležité zvolit váš reálný čas. Tím jste zařazeni do správné skupiny a startujete s běžci, kteří jsou na tom víceméně podobně jako vy. Pokud byste se zařadili do rychlejší skupiny, v návalu adrenalinu nasadíte hned na začátku rychlejší tempo, než je vám pohodlné a zbytečně se vyčerpáte hned po startu. Budete frustrováni, tím, jak vás všichni předbíhají. V opačném případě zase budete zbytečně zdržováni závodníky, kteří jsou oproti vám pomalejší a budete se muset prodírat dopředu, což vás může zpomalit.