Kdy spadnou Pokličky?

K tomu, abyste mohli obdivovat krásy přírody, nepotřebujete kupovat drahé letenky. Jediné, co stačí udělat, je vzít batoh na záda a porozhlédnout se po krásách světa. Jedním z takových míst, které byste určitě neměli vynechat je CHKO Český ráj. Už název napovídá, že příroda tady určitě nešetřila.
člun u břehu.jpg
Samotný Český ráj byl vyhlášen za chráněnou krajinnou oblast už v roce 1955. Není se také čemu divit, jelikož to, co zde můžete spatřit, jen tak nikde neuvidíte. Jedná se dokonce o nejstarší CHKO v Čechách.
Tuto krajinnou oblast naleznete kolem města Trutnova, kde jsou tím největším turistickým lákadlem pískovcové skály. Ty se navíc postupně vytvářely erozí. Postupem času a přírodních vlivů vznikaly skalní hrady, různá bludiště, jehly apod. Tímto způsobem také vznikl i nejznámější kopec, který je dominantou krajiny. Jedná se konkrétně o kopec Trosky. Na samotném vrcholu byl postaven i hrad, jehož zřícenina je turistům stále přístupná. Další známou horou, která se proslavila, je hora Kozákov. Sice se zde nenachází žádná zřícenina, ale za to je zde naleziště drahých kamenů a to hlavně odrůd křemene. Na území je možné navštívit i skalní jeskyně a dutiny.
Mezi další významné CHKO bychom mohli zařadit i Kokořínsko. Leží severně od Mělníka, ale příliš teplo tu tedy není. Je to způsobeno hlavně tím, že většina oblastí CHKO leží v hlubokém kaňonu, kde se drží vlhko a chlad. Můžete zde navštívit pískovcové skály, které vznikly stejným způsobem, jako v Českém ráji. Určitě i na Kokořínsku je možné navštívit přírodou vytvořená skalní města či unikátní skalní útvary.
čajová plantáž.jpg
Existuje skalní útvar, který byl nazván Pokličky . Tyto útvary navíc vypadají jako obrovské zkamenělé houby.
Jelikož byly vytvořeny erozí, která ještě stále probíhá, je velká pravděpodobnost, že se jednoho zde zřítí. Jediné, co nám zbývá, je doufat, že si příroda dá na čas a ještě nějakou tu dobu bude možné něco takového navštívit.