Studenti mají více času strávit při studiu, ne v práci

Stoupá počet lidí s maturitou a také procento žáků, kteří se rozhodnou pro pokračování studia na vysoké škole. Na většině vysokých se pořádají přijímací řízení a většinou brzo po maturitě, toto období se tak pro čerstvě dospělé stává velmi náročným a přijetím na vybraný obor se často plní sny a mají tak v létě co oslavovat. Školné se, až na soukromých školách, neplatí, ale plno peněz se vydá za ubytování a stravu, hlavně u prvně jmenovaného ceny rychle rostou a kapacita kolejí bývá zaplněna. Existují také stipendia, které neslouží pouze pro ty nejlepší, ale také pro studenty z nižších sociálních vrstev.
studium u pc.jpg

Většina rodičů v rámci možností ráda své děti podpoří v navazujícím vzdělávání, vidí v nich budoucnost hlavně v tom, že budou mít zaměstnání s pěknými výplatami. Studenti mají ale někdy velké oči a rádi by měli co nejvíce financí, naprosto běžnou praxí je práce při studiu, kterou si přivydělávají na své výdaje – večírky, výlety, oblečení a další. Po čase velmi snadno přičichnou k penězům a posouvají školu až na druhé místo, nenavštěvují přednášky či jiné lekce, kde se nemusí dodržovat docházka.

Neměli by však zapomínat, že jsou studenti, tudíž ti, kteří navštěvují vysokou školu z důvodu toho, aby se naučili svému budoucímu zaměstnání, a ne aby trávili veškerý čas co nejvíce v práci z důvodu výdělku. Na přivýdělku není nic špatného, pracovat ale budou celý život a poté budou rádi vzpomínat na časy, kdy bylo trošku volněji. Mají status studenta, tudíž by ho měli také využívat.
záložky v knihách.jpg

Pro blaho všeho je nejlepší práci a studium zkombinovat, aby se obojí dobře zvládlo. V dnešní době s velmi nízkou mírou nezaměstnanosti se stále více nacházejí benevolentní zaměstnanci a společnosti, kteří nabízejí flexibilitu, možnost výběru směn a dostatek času na studium, student si tak může dobře a v klidu zapsat předměty a následně si v době svého volna dohodnout pracovní směny, a přesto si nechat volno na kamarády, rodinu, odpočinek a přípravu do školy. Společnosti jsou totiž rády za každou míru pomoci.

Jak už to bývá u všeho, tak se nedá stoprocentně říci a poradit, jak zkombinovat svůj čas, každý člověk je úplně jiný a vyhovuje mu něco jiného. Někdo se unaví pouze po chození na dlouhé přednášky, jiní zase v pohodě zvládnou od rána do oběda pracovní tempo, aby se pak až do večera věnovali škole a zbyla jim ještě energie na nějaký ten večírek s přáteli.