Ten, co miloval Jiráskovou a natočil Světáky

Zdeněk Podskalský se narodil 18. 2. 1923, od dětství ho fascinovalo umění, toužil se stát hercem. Pocházel z Pošumaví, vyrůstal jako hýčkaný jedináček. Tatínek pracoval jako učitel na průmyslovce a byl známý jako všeuměl. Měl jako první v okolí motocykl, postavil si rádio a zavedl do vsi elektriku. Zemřel, když bylo synovi 14 let. Naštěstí alespoň Zdeňkova maminka se dožila vysokého věku, možná i díky tomu, že měla klidnou povahu, kterou po ní syn podědil. Jeho život byl plný kuriozit a paradoxů. S první ženou Tamarou zůstal ženatý, i když více jak třicet let žil s Jiřinou Jiráskovou. Nejvíce ho proslavily komedie, které zrežíroval, přitom sám zábavou lehce opovrhoval.
záznam filmu
Místo herce režisérem
V dětství se chtěl stát hercem, a tak není divu, že se během života objevil v několika menších roličkách v celé řadě filmů. Za všechny můžeme jmenovat třeba Menzelovy Postřižiny. Studoval na pražské filmové fakultě a posléze i v Moskvě. Zde se potkal i se svou manželkou Tamarou, se kterou měl syna Zdeňka juniora. Ta byla o sedm let mladší a studovala scenáristiku. V okamžiku, kdy odešla s mužem do Čech, vzdala se víceméně své kariéry. Vydrželi spolu asi osm let, poté si Podskalský našel vlastní bydlení. S Jiřinou Jiráskovou se znali již od 40. let, oba si vyzkoušeli manželství s někým jiným, aby nakonec zjistili, že mají společný nejen smysl pro humor.
filmový pás a klapka
Velmi rád obsazoval Brodského
Jeho prvním filmem byl v roce 1957 snímek V pátek ráno. Už v tomto filmu se objevil herec Vlastimil Brodský, který poté hrál v celé řadě jeho dalších filmů. Většina jeho komedií měla velký divácký úspěch a dodnes patří mezi často v televizi vysílané. Za všechny jmenujme tyto filmy: Kam čert nemůže, Bílá paní, Kulový blesk, Trhák či Noc na Karlštejně. Stojí také za úspěšným pořadem: Možná přijde i kouzelník, ve kterém excelovali Kaiser s Lábusem a Kornem. Kromě toho psal také divadelní hry, které se dodnes inscenují.