Výhody a nevýhody čalouněného nábytku

Jestli máte doma čalouněný nábytek, jistě jste si vědomi jeho výhod i nevýhod. Pokud ale o čalounění uvažujete, měli byste si dobře rozmyslet, co ve svém bytě nebo domě chcete, co je funkční a co se bude hodit nejenom do vašeho interiéru, ale také k vaší povaze.
čalouněná pohovka
·         Jaká je největší výhoda?
Čalouněné sedačky a křesla mají většinou velmi pevné konstrukce, které vydrží i dlouhé desetiletí. To znamená, že bude stačit pořídit nové čalounění, nikoli novou sedačku. Ovšem budete potřebovat poměrně velký finanční obnos.

Víte, jak čalouněný nábytek správně udržovat?

–          Už u kupní smlouvy budete mít návod, jak čalounění čistit a jak o ně správně pečovat
–          Musíte materiál chránit před slunečním světlem
–          Pokud máte v bytě alergiky, není čalounění nejvhodnější, protože se v něm usazuje prach
–          Čalouněný nábytek nelze čistit chemicky, pouze parou nebo vodou
Nejlepším řešením jsou potahy na čalouněné sedačky. Nezáleží na tom, jak sedačka vypadá na čalounění, nebo jak moc je flekatá nebo jsou na ní zvláštní nečistoty. Pokud není sedačka prosezená, je zcela možné na ni koupit snímatelný potah, který se dá velice jednoduše vyprat.
modré židle

Některé druhy čalounění jsou určené k praní

–          Přesně dodržujte doporučenou teplotu, při které se může čalounění prát
–          Neperte čalounění příliš často
–          Čalounění se nesmí ždímat ani kroutit
Tento povrch bychom neměli ani vysávat, dřít nebo na ně používat kartáč. Jednoznačně bychom měli čištění raději nechat profesionálům, kteří čalounění vyčistí pomocí páry a speciálního vysavače s nástavcem, určeným na čištění čalounění.
·         Pamatujte na to, že čalounění není dobrý nábytek do míst, kde se nachází velké množství vlhkosti. Mohou to být koupelny, ale také zimní zahrady, zahrady, terasy, bazény nebo zahradní jezírka. Zde bychom měli použít speciální potahy, které jsou dělány na to, aby ochránily čalounění před absorbcí přebytečné vlhkosti.