Země fjordů, sobů a losů

Někdo se může oklepat zimou, když slyší název této severské země. Nic pro mě, raději pojedu na jih za sluníčkem. Ale v Norsku také svítí slunce, i když podstatně méně a i v létě se tam můžete setkat s nočními teplotami kolem nuly. Přírodní krásy této země a typická architektura určitě stojí za vidění. Ať už se tam vydáte na vlastní pěst a budete kempovat nadivoko v lesích nebo pojedete s cestovní kanceláří. Jen se připravte na to, že je to země na naše poměry dost drahá. Norové jsou bohatý národ, zbohatli na těžbě ropy a ceny se tam šplhají vysoko, ať chcete koupit benzín, potraviny, nápoje nebo zaplatit ubytování.

norsko

Symboly Norska

·         Vikingové
První obyvatelé Norska a obávaní nájezdníci. Dodnes je oblíbeným suvenýrem helma s rohy, kterou nosili.
·         Polární záře
Můžete ji pozorovat v zimě.
·         Fjordy
Zařezávají se hluboko do pevniny na západním pobřeží. Vznikly zatopením ledovcových údolí.
·         Troll
Takový norský trpaslík, ale poněkud zlomyslný a k lidem ne zrovna přátelský. V Norsku existují i značky s jeho podobiznou a můžete ho zakoupit snad všude jako suvenýr v podobě postavičky, magnetu, obrázku, plyšáka a dalších vyobrazení.
·         Ledovce
V Norsku se k mnohým můžete vypravit na pěší výšlap, k některým vás skoro zaveze autobus.

vodopád

·         Sob
Stáda sobů potkáte hlavně na severu. Jejich maso se v hojné míře v Norsku konzumuje. A kdo jiný by mohl táhnout saně Santa Clause, než právě sobi.
·         Los
Značky, varující před tímto velkým zvířetem, lemují hodně silnic. Má velikost naší krávy a mohutné paroží. Proto se autem v lesích pohybujte opatrně.
V Norsku je velmi drahý alkohol a seženete ho ještě jen ve specializovaných obchodech. V běžném supermarketu koupíte akorát pivo. Při jízdě po silnicích se vám hlavně v severnější části může stát, že vám bude najednou stát v cestě stádo ovcí nebo půjdou po silnici krávy. Nemívají obvykle naspěch.