Dovolená s puberťákem

·         Zapojte své potomky do plánování. Pokud máte malé děti, tak nejspíše prostě jenom rozhodnete, kam se vyrazí, a co se tam bude dělat. S teenagery tohle fungovat nebude. Mají celkem jasné představy o tom, kam chtějí jet, a co chtějí dělat. A když je budete poslouchat, budete překvapeni, že zdaleka ne všechny jejich nápady zahrnují nezřízený alkohol. Mladí lidé mají často skvělý o hudební scéně, o alternativním umění, o tom, jaké pouliční akce se zrovna konají, a tak dále. Takže s ním zkuste mluvit o tom, jak by si oni svoji dovolenou představovali. Získáte nejenom spokojenější spolucestující, ale nejspíše obohatíte i dovolenou jako celek.
dívky v moři
·         Dopřejte svým dětem nějaký čas o samotě. Možná se bojíte, co se stane, když vypustíte puberťáky do neznámého města, ale dost pravděpodobně vás překvapí svou vyspělostí a zodpovědností. V tomto věku už mladí lidé nechtějí mít své rodiče za zády 24/7, chtějí si užít čas i sami za sebe. Takže se klidně domluvte, že zatímco vy si budete užívat muzeum nebo galerii, vypustíte svého teenagera do ulic velkoměsta. Stanovte si, kam bude a nebude chodit, domluvte si, klidně velmi specifické, místo srazu. V době telefonů není problém se s vámi kdykoli spojit, a nečekaná dávka důvěry vždycky potěší.
paddleboarding
·         Když už mluvíme o zodpovědností, nebojte se její část přenést právě na starší děti. Existuje docela slušná šance, že mluví anglicky nebo jiným jazykem lépe než vy, tak proč jim nesvěřit například komunikaci s pronajímatelem bytu, nebo plánování programu v místě. Bojíte se, co se stane? Faktem je, že pravděpodobně celá věc půjde naprosto hladce, a pokud ne, tak vždycky můžete zasáhnout. Nemusíte se ale bát, váš teenager bude nenadálou důvěrou ve své schopnosti tak zaskočen, že udělá to, o co ho požádáte, a dost možná i něco navíc. A až tam dorazíte, bude se dmout pýchou, a postará se, aby to byla nejlepší dovolená všech dob.